Praktický workshop je určen vyučujícím, kteří chtějí obohatit svou výuku o nové a efektivní metody výuky. Zaměří se na porozumění tomu, kdy a proč volit konkrétní výukové metody, a představí různé skupiny metod s důrazem na aktivizující techniky, které posilují odpovědnost studujících za vlastní učení. Účastníci a účastnice se seznámí s konkrétními příklady těchto metod a naučí se je aplikovat ve svých lekcích tak, aby odpovídaly cílům kurzu a profilu absolventa. Workshop také představí praktické tipy pro začlenění umělé inteligence do výuky. Kromě rozvoje znalostí a dovedností bude upozorněno i na rozvoj soft skills ve výuce, které jsou v současné době klíčové. Cílem workshopu je vybavit účastníky a účastnice schopnostmi vytvářet smysluplné lekce, jež odpovídají potřebám moderního vzdělávání. Workshop kombinuje teoretické poznatky s praktickými a interaktivními částmi, zejm. skupinovou i samostatnou prací účastníků a účastnic.
Obsah
Kdy a proč vybrat konkrétní metodu
Skupiny výukových metod
Konkrétní aktivizující metody
Designování vlastních aktivit
Trénink nejen znalostí a dovedností, ale i soft skills potřebných v současné době
Praktické tipy, jak zapojit AI
Cíle
Porozumění tomu, jak a kdy vybrat konkrétní metodu (skupinu metod) ve výuce
Osvojení si různých skupin metod výuky a jejich konkrétních příkladů, zejm. aktivizujících metod přenášejících odpovědnost za učení na studující
Umět aplikovat konkrétní poznatky a metody na vlastní lekce, aby hodina dávala smysl a odpovídala profilu absolventa, cíli kurzu a lekcí
Jesika Novotná je doktorandkou na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, kde se ve svém výzkumu zaměřuje na rozvíjení soft skills v kontextu výuky angličtiny jako cizího jazyka. Ve školství působí sedmým rokem, aktuálně čtvrtým rokem vyučuje na brněnském gymnáziu. V průběhu své pedagogické praxe získala zkušenosti s výukou napříč věkovými kategoriemi: od mateřské školy až po univerzitní prostředí. Absolvovala mnoho zahraničních studijních pobytů a stáží.
Ve své učitelské praxi se dlouhodobě zajímá o hodnotově orientované vzdělávání, formativní hodnocení a principy nenásilné komunikace, které se snaží vědomě začleňovat do každodenní výuky.
Vystudoval právnickou fakultu, kde se mj. věnuje tématu předávání informací nekmenovým studujícím. V minulosti spolupracoval na akcích jako je Noc vědců, Noc práva nebo Science Slam MUNI. Vyučuje v řadě dovednostních předmětů. Pedagogické dovednosti dlouhodobě rozvíjí navštěvováním odborných workshopů a četbou odborné literatury. Je lektorem pedagogických kompetencí v rámci projektu KompassMUNI.
Místo konání
Školicí místnost CERPEK (místnost č. 332), Komenského náměstí 2, Brno.
3. Vyučující výuku vede se zřetelem k potřebám studujících
K podněcování učební aktivity studujících vyučující využívá učební úlohy či otázky přiměřené náročnosti, naplňující cíle výuky a odpovídající povaze učiva.
V průběhu výuky vyučující reaguje na potřeby studujících, upravuje své výukové strategie a poskytuje konstruktivní zpětnou vazbu.