Učení nové látky může být pro studenty náročné. Jako učitelé jsme ve svém oboru tak dlouho, že si mnohdy nedokážeme představit, jaké to je být začátečníkem. Vyučující v roli designéra informací tuto výzvu dokáže překonat tím, že pečlivě promýšlí, jaké informace vybrat a jak připravit materiály – včetně toho, jak s nimi ve výuce pracovat. Cílem je zabránit zahlcení a ztrátě motivace u studentů, a naopak podpořit jejich porozumění a upevňování znalostí. Společně hledejme cesty, jak efektivně plánovat, chystat a vést výuku tak, aby skutečně podněcovala učení studentů.
Obsah
ÚVOD
TEORETICKÉ UKOTVENÍ
PLÁNUJI – cílování
PŘIPRAVUJI – zásady pro práci s textem, obrázky a tabulkami
UČÍM – teorie kognitivního zatížení, teorie dvojího kódování
AKČNÍ KROK
ZÁVĚR
Cíle
Seznámíte s konceptem pracovní a dlouhodobé paměti, vlivem omezené kapacity pracovní paměti na schopnost učit se.
Na praktických příkladech se naučíte efektivně pracovat s cíli hodiny.
Zhodnotíte různé prezentace podle zásad pro práci s textem, obrázky a tabulkami.
Zažijete si kognitivní přetížení a zhodnotíte, kdy ve vaší výuce můžete studenty přetěžovat.
Ujasníme si pojmy teorie kognitivního přetížení, teorie dvojího kódování, efekt rozdělené pozornosti, efekt nadbytečnosti, efekt pomíjivosti a vše si na praktických ukázkách zažijeme na vlastní kůži.
Lektorka
Ing. Eva Matějková
e‑mail:
Vystudovala jsem ČVUT, obor pozemní stavby a architektura a po letech ve stavebnictví jsem zakotvila ve školství. Jsem učitelka matematiky na druhém stupni základní školy, lektorka a autorka vzdělávacích programů. Věnuji se především formativnímu hodnocení, responzivní výuce a didaktice matematiky, mou srdeční záležitostí je práce s poznatky kognitivní psychologie a jejich překládání do srozumitelné a praktické podoby pro učitele všech stupňů škol.
Působím v Základní škole Trnka Dobříš, spolupracuji na vzdělávání budoucích učitelů v programu Učitel naživo a jsem jednou ze zakladatelek projektu tři učitelky.
Vyučující formuluje cíle své výuky v souladu s profilem absolventa studijního programu.
Na základě cílů výuky vyučující stanovuje ověřitelné výstupy z učení příslušné vyučovací jednotky.
Vyučující výuku strukturuje tak, aby na sebe její jednotlivé části navazovaly, měla jasný začátek, srozumitelný průběh a smysluplný závěr.
Vyučující vybírá takové metody výuky, které jsou vhodné pro naplnění stanoveného cíle a co nejlépe zprostředkovávají studujícím obsah výuky v podmínkách, které má k dispozici.
Při vytváření výukového obsahu vyučující zohledňuje cíle výuky a vstupní úroveň znalostí, dovedností a kompetencí studujících.
Vyučující připravuje či zprostředkovává dostupné a funkční studijní materiály, které účelně podporují samostudium.
3. Vyučující výuku vede se zřetelem k potřebám studujících
K podněcování učební aktivity studujících vyučující využívá učební úlohy či otázky přiměřené náročnosti, naplňující cíle výuky a odpovídající povaze učiva.
V průběhu výuky vyučující reaguje na potřeby studujících, upravuje své výukové strategie a poskytuje konstruktivní zpětnou vazbu.