CERPEK  |  Newsletter 3/2019
24. 9. 2019, 11:25

Newsletter CERPEK
Centrum rozvoje kompetencí

Úvodní slovo

Po letní přestávce se CERPEK opět probouzí a velmi svižně vstupuje do podzimního semestru. Již druhého září jsme spustili zbrusu nový jednosemestrální vzdělávací program pro doktorandy Základy vysokoškolské pedagogiky pro doktorandy, kterého se zúčastnilo celkem jedenáct studentů. O týden později jsme přivítali frekventanty běhu D vzdělávacího programu Rozvoj pedagogických kompetencí, kterých je celkem třicet jedna. Tak hojná účast nás naplňuje radostí a optimismem. Všem našim frekventantům přejeme hodně zdaru ve výuce.

Na podzim pro Vás připravujeme řadu workshopů. Těšit se můžete například na hlasovou výchovu, profesní senioritu anebo vedení diplomových prací a na mnohé další. Rovněž můžete využít naší nabídky spolupráce s mentorem. V roce 2020 budeme opět vítat nové doktorandy (v lednu) i zkušenější akademiky (v září).

Již nyní se těšíme na setkání s nimi i s Vámi.

S pozdravem
Jeffrey A. Vanderziel
ředitel CERPEK

Přihlásit se k odběru newsletteru

Nabídka workshopů

Efektivní konzultování diplomových prací a seminárních projektů, 8. 10., 14.00 – 18.00

Pracovna přeplněná knihami. Konzultační stolek. Vy. Student. Diplomová práce. Napjatá atmosféra. Co teď? Pokud si i Vy lámete hlavu nad tím, jak co nejlépe rozvíjet klíčové dovednosti studentů, navštivte tento workshop. Jeho jádrem bude praktický nácvik poskytování zpětné vazby za použití mnoha různých technik a nástrojů od nedirektivní zpětné vazby až po udílení rad. Dovednost poskytování zpětné vazby využijete i ve výuce a v dalších oblastech svého profesního života.

Přihlásit se
 

Styly učení se studentů a jejich odraz v designování a realizaci výuky, 23. 10., 9.00 – 13.00

Pokud se řekne “univerzitní výuka”, řada z nás si představí obrovské sály plné studentů, učitele u projekčního plátna či tabule, všudypřítomnou tíhu vzdělávání a šustění prstů po klávesnici notebooku. Jak tato naše představa ladí s poznatky psychologie a pedagogiky, které tvrdí, že každý student se potřebuje učit jiným způsobem a jiným tempem? Přijďte na tento workshop a získejte řadu užitečných tipů, které Vám pomohou poznat, jak se studenti učí a jaké prvky výuky jsou pro ně ideální.

Přihlásit se

Rozvoj pedagogických kompetencí prostřednictvím finské metody — Profesní seniorita, 31. 10. – 1. 11.

Jak se vyrovnat s novými výzvami na pracovišti a v osobním životě, a přesto si zachovat duševní pohodu? Jednoduše. Absolvujte s námi licencovaný a vědecky ověřený kurz Profesní seniorita, který Vám pomůže zorientovat se ve vašem profesním rozvoji, sladit Váš osobní život s prací a přispěje k duševní rovnováze. Kurz je určen interním doktorským studentům a začínajícím vysokoškolským pedagogům (do 5 let praxe).

Přihlásit se

Aktivizace studentů ve výuce prostřednictvím vhodných metod výuky, 5. 11., 9.00 – 13.00

Pedagogickým evergreenem je snaha o to, aby studenti byli na hodinách aktivní a zapojovali se do výuky a my učitelé abychom z hodin odcházeli s pocitem, že jsme na ní pracovali všichni společně. Na workshopu se zaměříme na to, jaké okolnosti aktivizaci studentů napomáhají a které ji naopak brzdí; co můžeme ve výuce, nebo při její přípravě, udělat pro to, abychom aktivitu studentů podpořili a dosahovali tak nejen lepšího pocitu z výuky, ale i lepších studijních výsledků. Budeme se zabývat také otázkou, jak naplánovat a realizovat výuku tak, aby se aktivita studentů stala klíčovou, přitom však přirozenou, součástí výuky.

Co si z dílny odnesete:

  1. Tipy pro aktivizaci studentů v rámci přednášek pro velké skupiny studentů.
  2. Tipy pro vedení diskuzí se studenty na seminářích.
  3. Tipy pro přemýšlení nad strukturou celého předmětu i jednotlivých hodin.
Přihlásit se

Hlasová výchova a péče o hlas učitele, 15. 11., 9.00 – 13.00

Ať už preferujeme jakékoli metody výuky, alespoň jednou za čas se stane, že musíme mluvit k velkému počtu lidí, či hodně nahlas, nebo ideálně kombinace obojího a ještě k tomu často. Hlasová výchova a péče o hlas je tak vlastně péčí o náš pracovní nástroj.
Na tomto praktickém workshopu si vyzkoušíme nejen to, jak o hlas pečovat tak, abychom předcházeli případným problémům, ale také jak si pomoci ve chvílích, kdy už se s hlasem něco děje.

Přihlásit se

Kurzy jsou podpořeny z Fondu rozvoje Masarykovy univerzity a účast na nich je zdarma.

Spolupráce s mentorem

Studenti Vás nepochválí a kolegové Vás nevidí vyučovat? Tak odkud tedy získávat zpětnou vazbu na výuku? Pořiďte si mentora! Zejména pokud jste začínajícími učiteli, oceníte pomoc mentora, který dílem ocení Vaši práci a dílem Vás kriticko-přátelsky popostrčí kupředu směrem, kterým se chcete vydat. Spolupráci s mentorem si totiž řídíte sami – máte tak unikátní možnost získat přesně to, co potřebujete.

Zjistit více

E-mail  cerpek@muni.cz

© 2024
Masarykova univerzita