CERPEK  |  04/2023
10. 10. 2023, 10:05

Newsletter CERPEK
Centrum rozvoje kompetencí

Z teplého léta se v posledních dnech stává podzim plný barevného listí. Něco podobného je pomyslně k vidění i v kalendáři akcí CERPEK, kde je už také naplno vidět pestrá paleta vzdělávacích aktivit připravených pro vás pro tento semestr. Účast na nich vás zahřeje na těle i duši, jako podzimní babí léto, a navíc si odnesete spoustu inspirace pro váš rozvoj v kompetencích dle vašeho výběru.

Přejeme vám pohodový podzim a těšíme se na vaši účast!

Tým CERPEK

Kalendář pedagogických kompetencí Kalendář akcí osobnostního rozvoje Kalendář akcí k vedení lidí

Pedagogické kompetence

Druhá polovina října a listopad je ten správný čas na workshopy v CERPEK. Výuka už se zaběhla, do konce semestru ještě daleko a to je ideální okamžik, kdy získat nové podněty k přemýšlení o výuce, seznámit se s dalšími vyučujícími z univerzity a načerpat něco pro sebe. Nezapomněli jste se přihlásit?

Otevíráme dveře Dílny rozvoje pedagogických kompetencí

Dílna rozvoje pedagogických kompetencí je semestrální vzdělávací program určený všem vyučujícím na Masarykově univerzitě, kteří se chtějí zdokonalovat v pedagogickém umění, chtějí vytvořit nový vyučovací předmět, renovovat svou současnou výuku, sdílet své zkušenosti a inspirovat se příklady dobré praxe ve výuce napříč celou univerzitou. Na vaše přihlášky se těšíme do 30. listopadu 2023.

Více o Dílně Přihlásit se

Co můžete v Dílně zažít?

„Samotnou mě překvapilo, jak mě to bavilo:). Zastavit se a začít znovu od začátku přemýšlet nad tím, proč a jak vyučuju. Co dělat jinak, líp. Nechat se inspirovat nejen od lektorů, ale i od ostatních účastníků… Chodila jsem domů jak prvňáček ze školy a chrlila, co jsem se nového ten den dozvěděla:).“

(zpětná vazba absolventky Dílny)

Studenti nebo studující? aneb Jak mít genderově citlivou výuku

Už 17. října vás zveme na setkání se socioložkou Lucií Jarkovskou a dalšími vyučujícími, kteří chtějí prozkoumat, jestli je jejich výuka genderově citlivá a získat další nástroje. Začlenění genderově citlivého přístupu vám umožní lépe rozumět různorodosti vašich studentů a studentek a vytvářet prostředí, kde se všichni cítí respektováni a podporováni. Což má podle výzkumů pozitivní dopad na jejich studijní úspěšnost. Zároveň budete svou výukou takové prostředí modelovat. Workshop využívá různé techniky psaní a strukturovaného uvažování, aby se co nejvíce přiblížil vašim potřebám a východiskům.

Přihlásit se

Neviditelné překážky

Někteří studující musejí vylézt na mnohem více pomyslných schodů, aby ve výuce uspěli. Obtížněji se jim čte nebo píše, musejí vynaložit mnohem více úsilí, aby výuce porozuměli či nám odevzdali kvalitní práci. Víte, jaké to je a jak takovým studentům ve své výuce pomoci?

S nejpovolanějšími lektory na univerzitě, tedy těmi ze střediska Teiresiás, to můžete zjistit. Na workshopu 25. října od 9 do 15 h se seznámíte se s konkrétními nástroji a strategiemi, které můžete použít ve své výuce k podpoře studentů se specifickými potřebami. Tyto znalosti vám umožní vytvořit výukové prostředí, které je přístupné a efektivní pro všechny studenty. A to není málo.

Přihlásit se

Má ještě smysl zadávat seminárky?

S nástupem generativní AI to vypadá, že se vyučující promění v detektivy zjišťující, který z nástrojů studentskou práci napsal a jak moc. Kde jsou ale hranice plagiátorství? Jak moc mohou studující různé nástroje využívat, aby jejich práce ještě zůstala jejich? Musí jim vyučující využití AI dokázat? Nad těmito otázkami se sejdeme 1. listopadu s Tomášem Foltýnkem z FI a Ditou Henek Dlabolovou, výkonnou ředitelkou European Network for Academic Integrity, kteří se plagiátorstvím v akademické sféře dlouhodobě zabývají.

Přihlásit se

Lepší studijní výsledky už za 5 minut

Víte, jak nejlépe investovat 5 minut tak, aby si vaši studující z hodin více odnesli? Toto tajemství vám odhalí lektoři CERPEK Ingrid Procházková a Boris Janča na workshopu 16. listopadu. Budete moci vyzkoušet a zažít různé reflektivní techniky, které můžete použít ve výuce „hned zítra“ a přesvědčit se, jak může pravidelná reflexe zapůsobit na paměť a porozumění studujících ve vaší výuce.

Přihlásit se

Flexibilní vzdělávání s Lucií Rohlíkovou

Plzeňská akademička a autorka knihy Flexibilní učení a flexibilní formy vzdělávání na vysoké škole přijede do Brna, aby se společně s vámi podívala na to, jak používat při učení a vzdělávání různorodé formy, metody a prostředky s cílem dosáhnout plánovaných výsledků učení různými cestami u různých cílových skupin i jednotlivců. Jaké jsou výhody flexibilního vzdělávání pro vyučující a jaké pro studenty? A kde už mnoho možností nepřispívá k učení? Vyučujete-li předměty kombinovaného studia, velké či různorodé skupiny studujících, blokovou výuku apod., pak je tento workshop 20. listopadu právě pro vás.

Přihlásit se

Těžko na cvičišti

Do našeho kalendáře přibyl na 23. listopadu v podvečer populární trénink mikroskills, tentokrát na téma Jak reagovat na problematickou situaci ve výuce. Někdy nemáme pohotovou reakci na to, když se nám studující v hodině rozpláče nebo řekne něco drzého či provokativního, když se snaží vyvolat konflikt. Nemáme pro vás žádný jednoduchý návod, ale můžete si takovou situaci vyzkoušet nanečisto na našem tréninku. Průvodci a „terenéry“ vám budou nejpovolanější, Jan Nehyba z pedagogické fakulty a za CERPEK Petr Sucháček, lektor nenásilné komunikace.

Přihlásit se

Váháte, jestli se přihlásíte? Přečtěte si zkušenosti našich účastníků

„Moc děkuji! Tento semestr a zkušenosti s CERPEKem mě opravdu posunuly.“

„Klobouk dolů, vaše workshopy mají úroveň a jsou skvělou inspirací pro další práci i život obecně.“

„Děkuji za velmi přínosný workshop, který je pro mě dalším kouskem do skládačky, jak učit efektivněji a zároveň jak si to udělat při výuce hezké :-)“

Osobnostní kompetence & kompetence k vedení lidí

Zlepšete své Soft Skills na online workshopech společně se zahraničními účastníky

Chcete se dozvědět více o Řešení problémů a rozhodování, Odolnosti, Tréninku mozku, Jak zůstat motivovaný, či Jak identifikovat a rozvíjet měkké dovednosti? A to vše v angličtině společně s účastníky z dalších univerzit?

Po úspěšné první sérii, která proběhla v loňském roce, nabízí CERPEK v rámci iniciativy projektu EDUC SHARE, opět nabídku workshopů na oblíbená Soft Skills témata. Workshopy jsou polodenní a pořádají je partnerské univerzity.

Přihlásit se na jednotlivé workshopy můžete ihned, nejpozději do 26. 10. 2023. Přihlášky jsou na principu „first come, first served“. Tak neváhejte, v loňském roce byly tyto workshopy velmi brzy „vyprodané“!

Přihlásit se

CERPEK informuje

WellTogether: Belonging and Inclusion Conference

Zajímá vás téma duševního zdraví? Využijte možnosti dozvědět se více o wellbeing a inkluzivitě a zúčastněte se mezinárodní konference pořádané CERPEK, která se uskuteční 30. 11. – 1. 12. 2023 na Pedagogické fakultě MU.

Více o konferenci
E-mail  cerpek@muni.cz

© 2024
Masarykova univerzita