MOOC

Moderní (nejen) distanční výuka
na vysoké škole

 • Potřebujete transformovat svůj stávající výukový obsah do online podoby, ale nevíte, odkud začít?
 • Přemýšlíte, jak vyučovat kvalitně a efektivně online tak, aby se online výuka stala plnohodnotnou a kvalitní vzdělávací zkušeností pro studující?
 • Chcete se dozvědět tipy z oblasti online výuky, které můžete uplatnit i během své prezenční výuky?

Pokud jste alespoň v jednom z případů odpověděli „ano“, může vám pomoci tento MOOC, který vznikl jako praktický průvodce moderní vysokoškolskou distanční výukou. MOOC (Massive Open Online Course) je typ online kurzu, který je k dispozici ZDARMA a pro neomezený počet účastníků. V případě, že vás kurz zaujme, budeme velmi rádi, když informace o kurzu budete sdílet se svými kolegy, na sociálních sítích aj.

Kurz vznikl s cílem přispět k pochopení potenciálu využití online technologií v rámci vysokoškolské výuky a současně s cílem podpořit rozvoj kvalitních distančních programů.

Studiem kurzu získáte základní metodické znalosti i praktické dovednosti, jak koncipovat svoji vysokoškolskou výuku, ať už je vedena ve zcela distančním (online), nebo smíšeném (blended) modelu.

 

Kurz vznikl pod hlavičkou CERPEK v rámci projektu CRP č. C33-2021 „Distanční vzdělávání jako nástroj rozvoje vysokých škol“ (ROZV/C33/2021) a zájemci jej mohou absolvovat na platformě EDUSKOP, kterou provozuje Západočeská univerzita v Plzni.

Pozvánka ke studiu od hlavního autora kurzu 

Začít studovat kurz

Komu je kurz určen?

 • vysokoškolským vyučujícím, kteří chtějí aktivně zapojit online technologie do své praxe
 • manažerům akademického vzdělávání, kteří se starají o rozvoj distančních programů
 • vyučujícím na nižších stupních vzdělávání, kteří se zajímají o to, jaké možnosti nabízí online výuka
 • všechny ostatní zájemce o moderní pojetí vzdělávání s využitím online technologií

 

Co hlavního se v kurzu dozvíte?

V kurzu se především dozvíte:

 • jaká jsou základní metodická východiska kvalitní distanční výuky
 • jak přistupovat k efektivní přípravě celého semestru, který zahrnuje prvky distanční výuky
 • jak smysluplně sestavit výukový obsah jednotlivých učebních bloků vašeho předmětu s využitím možností dostupných online technologií
 • jak postupně a udržitelně rozvíjet distanční vzdělávací programy

 

Co se v kurzu nedozvíte?

Vzhledem k metodickému zaměření nejsou v kurzu zahrnuty technicky orientované obsahy ve smyslu technických tutoriálů nebo návodů k různým doporučeným technologiím.

V jakém jazyce je kurz realizován?

Kurz je dostupný pouze v českém jazyce.

 

Jak kurz probíhá?

Tento kurz je netutorovaný a je tedy zcela na vás, jak jím budete procházet. Kurz můžete studovat zcela ve svém tempu, podle vašich časových možností.

Ke kurzu se zároveň můžete kdykoli vrátit a používat jej jako referenční materiál při přípravě vaší budoucí distanční výuky.

Kde je kurz realizován?

Na on-line platformě EDUSKOP, kterou provozuje Západočeská univerzita v Plzni.

 

Kolik času budete potřebovat?

Studium kurzu by vám mělo celkově zabrat přibližně 26 hod. V kurzu na vás čekají i praktické úkoly, které mohou čas studia prodloužit.

 

Co je podmínkou pro získání osvědčení?

Online kurzy (MOOC) na platformě EDUSKOP jsou k dispozici zdarma komukoli a odkudkoli, a to bez nutnosti jakékoli předchozí dosažené kvalifikace. Můžete je využít pro zvýšení vlastní kvalifikace, posílení profesního růstu, přípravu na studium nebo z čirého zájmu o aktuality z oblasti vědy, výzkumu a výuky. Jako potvrzení vašich úspěchů je k dispozici možnost získání oficiálního certifikátu za úspěšné absolvování vámi zvolených kurzů. Pro získání osvědčení je potřeba kontaktovat provozovatele platformy EDUSKOP. 

Na koho se obrátit s dotazy?

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info