CERPEK  |  1/2022
17. 2. 2022, 12:29

Úvodní slovo

Vítejte v novém semestru plném nových výzev. Jak se dočtete níže, CERPEK ani v letošním roce neza­hálí. Od začátku roku jsme již stihli předat diplomy absolventům prvního běhu našeho nového programu profesního rozvoje Dílna rozvoje pedagogických kompetencí (kterému jsme si zvykli říkat DROPKO), a zároveň jsme zahájili jeho druhý běh. Připravili jsme také celou řadu zajímavých workshopů určených jak pro akademické pracovníky, tak pro doktorandy. I o nich se můžete dočíst níže. Nezapomeňte, že CERPEK nabízí také individuální mentoring zaměřený na nejrůznější témata související s vysoko­školskou výukou. Pokud se tedy ve své třídě potýkáte s konkrétním problémem, neváhejte se na nás obrátit.

Za celý tým CERPEK vám přeji co nejlepší semestr.

Jeffrey Vanderziel
ředitel

Zprávy z Dílny rozvoje pedagogických kompetencí

Vzdělávací program Dílna rozvoje pedagogických kompetencí je nováčkem v nabídce CERPEK. Jedná se o semestrální vzdělávací program, který nabízí vhled do základů vysokoškolské pedagogiky a didaktiky jakož i individuální péči o výuku každého z frekventantů a frekventantek prostřednictvím video­reflexe výuky.

V první polovině ledna jsme měli příležitost pogratulovat sedmnácti absolventům a absolventkám prvního běhu a ve druhé polovině ledna jsme se mohli seznámit s dvanácti frekventanty a frekventantkami dalšího běhu tohoto vzdělávacího programu.

Na přelomu srpna a září 2022 přivítáme další zájemce o rozvoj pedagogických kompetencí. Zároveň nás čeká premiéra, a to v podobě anglické jazykové mutace tohoto vzdělávacího programu. Přihlašování do obou jazykových mutací spustíme na přelomu dubna a května 2022 prostřednictvím formuláře na webových stránkách CERPEK. Přihlásit se může každý, kdo se v podzimním semestru 2022 bude podílet na výuce na kterékoliv fakultě či pracovišti Masarykovy univerzity.

Druhé oči aneb pedagogický mentoring

Zajímalo by vás, jak vypadá vaše výuka, ale nechcete se dívat na videozáznam? Chtěli byste vědět, jak některé prvky vaší výuky fungují, jak jsou efektivní, jaký mají dopad na učení studentů, ale nevíte, jak se jich zeptat? Chtěli byste s něčím poradit, vyslechnout si nápady, co byste mohli zkusit jinak, a nemáte se koho zeptat? Pomohlo by vám slyšet, v čem jste výborná/ý vyučující a co děláte opravdu dobře?

Pro všechny tyto případy nabízí CERPEK individuální pedagogický mentoring šitý na míru. S jedním z našich mentorů si dohodnete formu spolupráce a podpory, která by odpovídala vašim potřebám. Můžete se sejít jednou či opakovaně, můžete mentora pozvat do své výuky a společně ji pak reflektovat, můžeme vaši výuku nahrát a schůzka pak může probíhat nad touto nahrávkou, můžete s ním konzultovat své přípravy či plány…

S mentoringem máme v CERPEK dlouholeté zkušenosti a mnozí naši absolventi říkají, že je to nejužitečnější nástroj pedagogického rozvoje a podpory, se kterým se setkali. Můžete se s ním setkat také.

Více o pedagogickém mentoringu Přihlásit se do mentorského programu

Nabídka workshopů pro jarní semestr 2022

Věděli jste, že jarní semestr 2022 je v pořadí již sedmým semestrem, pro který jsme naplánovali zajímavé workshopy pro vyučující a Ph.D. studenty MUNI?

Nabídka našich workshopů vychází tradičně ze zpětných vazeb od účastníků vzdělávacích akcí realizovaných CERPEK. Pro jarní semestr jsme připravili celkem 11 workshopů se zajímavými tématy. Dozvědět se můžete například co je responzivní výuka a jak ji lze využít ve vysokoškolském prostředí, jak na tandemovou výuku (aneb když vyučují dva), jak efektivně nastavit a podporovat skupinovou práci studentů, jak při přípravě obsahu výuky vybrat to důležité a naučit to, a další.

Novinkou pro tento semestr je workshop na téma testování (28. 4.), který se uskuteční v angličtině a umožní účast také zahraničním vyučujícím. Budeme rádi, pokud o něm dáte svým kolegům vědět.

Kompletní nabídka workshopů

Pozvánka na nejbližší workshopy

Jak zvládnout výuku ve velkých studijních skupinách

Na workshopu 23. 2. se dozvíte, v čem jsou didaktická specifika výuky velkých skupin. Na tomto základě se seznámíte s postupy, které vám mohou usnadnit administrativu a hodnocení studentů. Důraz však bude kladen zejména na aktivizační výukové metody, které je možné s užitkem využívat i ve velkých studijních skupinách.

Více o workshopu
 

Jak si naplánovat výuku, když toho chci hodně naučit a času je tak málo?

Už 3. března se sejdou na cerpekovském workshopu všichni, kdo chtějí rozlousknout tento věčný učitelský problém. Až budete odcházet, budete vědět, čím začít a jak pokračovat, jaké otázky si položit, a co důležitého najdete v odpovědích. Získáte jednu vzorovou přípravu své vlastní výuky. Dozvíte se, jak na to jdou ostatní a co se jim osvědčilo. Pojmy jako vzdělávací potřeby, smysl, cíle a výstupy učení, učivo a téma pro vás získají konkrétní obsah a význam pro vaši výuku.

Více o workshopu

st 20. 4. 2022

Responzivní výuka ve vysokoškolském prostředí 

st 27. 4. 2022

Tandemová výuka 

čt 28. 4. 2022

What’s Hot and What’s Not in Testing: Testing and Assessment of University Students 

st 4. 5. 2022

Efektivní nastavení a podpora skupinové práce studentů 

st 11. 5. 2022

Práce s obsahy při přípravě výuky aneb jak vybrat to důležité a naučit to 

© 2024
Masarykova univerzita