Jak popularizovat vědu ve výuce

  • 22. září 2023
    9:00 – 15:00
  • Registrace na akci
    Událost již proběhla

Workshop

prezenční

Pedagogické kompetence

studující doktorských studijních programů

Čeština

jazyk akce

Že bychom výuku na univerzitě pojali jako popularizační stand up, to asi nikdo nečeká, ale uspávat metaforické hady také není žádoucí. Na workshopu společně prozkoumáme, co se může a musí stát, aby mohla být výuka přirozeným místem pro popularizaci vědy a přitom stále sledovala vzdělávací cíle. Zaměříme se na to, jak by výuka a věda mohly fungovat jako spojené nádoby, které se vzájemně pozitivně ovlivňují. V konkrétní rovině prozkoumáme, jak můžete popularizovat vlastní výzkum ve své výuce a v rovině obecnější se zaměříme na to, jak pracovat s vědeckými teoriemi a závěry ve výuce efektivním způsobem. Budeme se zabývat jak obsahem výuky, tak její formou, respektive provedením. Tento workshop vám může sloužit také jako rozcestník didaktických možností popularizace vědy ve výuce.

Lektorky

Mgr. Ingrid Procházková, Ph.D.

Manažerka a lektorka pro oblast rozvoje pedagogických kompetencí

e‑mail:

Vysokoškolská učitelka pečující o pedagogicko-didaktické vzdělávání budoucích učitelů a učitelek na FF MU a členka vedení Komunity vzdělavatelů budoucích učitelů. Výzkumně se zabývala kvalitou výuky a právě příprava kvalitní výuky patří mezi její oblíbená témata k lektorování. Své pedagogické dovednosti rozvíjela především v neziskové organizaci Hnutí Brontosaurus, kde vedla dětské i mládežnické oddíly a pečovala o vzdělávání místních organizátorů. Pokud zrovna nepečuje o budoucí i současné učitele a učitelky, píše texty o vzdělávání a stará se o faunu i flóru na svém k přírodě šetrném hospodářství.

Mgr. Zuzana Kročáková

Vedoucí lektorka CERPEK

e‑mail:

Lektorka vzdělávání dospělých, matka, punkový systematik, ENFP. Vystudovala učitelství češtiny a psychologie na PdF MU, pak sbírala pedagogické i životní zkušenosti na Lotyšské univerzitě v Rize, brněnském soukromém gymnáziu, na mateřské dovolené, na americké střední chlapecké škole a jako průvodce programu Učitel naživo. Už více než 15 let učí psychologii na Katedře psychologie PdF MU. Za svou erudici v zážitkové pedagogice vděčí dobrovolnické práci v Prázdninové škole Lipnice a Hnutí Brontosaurus. Lektorsky se zaměřuje na témata se zážitkovým učením spojená, jako je vedení reflexe, práce s cílem, výuková komunikace, poskytování zpětné vazby, tandemové učení a responzivní výuka. Její pedagogickou metou je „Neuč mnoho, nauč mnoho.‟

Praktické informace

Během workshopu vám nabídneme kávu, čaj a drobné sladkosti.

Kontaktní osoba

Místo konání

Školicí místnost CERPEK (místnost č. 328), Komenského náměstí 2, Brno.

Načítám mapu…

Přihlášení

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info