Školicí místnost CERPEK (místnost č. 328), Komenského náměstí 2, Brno.
Událost již proběhla
Workshop
prezenční
Osobnostní kompetence
akademičtí i neakademičtí zaměstnanci fakult, VŠÚ, RMU a dalších HS
Čeština
jazyk akce
Workshop Respekt až na půdu I. * akademickou, je prakticky zaměřený interaktivní workshop, jehož cílem je podat zaměstnancům a zaměstnankyním informace a zprostředkovat nástroje, které tvoří preventivní složku řešení sexuálního obtěžování, šikany a násilí na akademické půdě. Workshop je úvodem do tématu sexuálního obtěžování. Společně si povíme, co všechno se dá považovat za sexuální obtěžování a násilí jak ze strany vysokoškolských zaměstnanců a zaměstnankyň, tak ze strany studentstva. Probereme, co dělat, pokud jsme problematickému chování svědky či svědkyněmi, jak jednat s oběťmi a původci a původkyněmi patologických jevů a na koho se obrátit pro pomoc. Vyzkoušíme si modelové situace, dozvíme se praktické informace z Česka i ze zahraničí, budeme sdílet svoje postoje a názory a všichni odejdeme o něco lépe připraveni nebýt součástí problému.
Obsah
představení Konsentu a účastníků a účastnic
diskuse o tématu sexuálního obtěžování a jeho formách
skupinová práce s reálnými příběhy z vysokoškolského prostředí – vyvracení mýtů a dezinformací v otázce sexuálního obtěžování a násilí
efekt přihlížejícího a jak se stát aktivní/m přihlížející/m
jak komunikovat s osobou, která se nám svěří s tím, že zažila nějakou formu sexuálního obtěžování
zpětná vazba
Cíle
získáte základní vhled do tématu sexuálního obtěžování, jeho forem a souvisejícího patologického chování na vysokých školách
seznámíte se s preventivními mechanismy a nástroji k řešení těchto problémů
budete mít možnost diskutovat o konsenzu v přístupu k řešení témat týkajících se prevence a řešení patologických jevů
Kurz je spolufinancován z projektu KompassMUNI, reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_022/0008922, podmínkou účasti je vyplnění Karty účastníka.
Lektorky
Veronika Haumerová
Vystudovala psychologii se zaměřením na psychoterapii a klinickou psychologii na Masarykově univerzitě. V Konsentu působí tři a půl roku. Lektoruje programy pro dospělé i dospívající, zejména na školách – vysokých, středních a základních, ale i programy pro rodiče, pro vyučující a další skupiny. Koordinuje workshopy na školách a příležitostně se věnuje i metodické práci.
Marcela Poláčková
Vystudovala psychologii a věnovala se výzkumu sekundární viktimizace žen, které nahlásily znásilnění na Policii ČR. Na Odboru rovnosti žen a mužů ÚV ČR spolupracuje na školení policie zaměřeného na podporu citlivého přístupu k lidem se zkušeností se sexuálním a genderově podmíněným násilím. V Konsentu pak tvoří metodiky, koordinuje lektorský tým, má na starost workshopy pro dospívající a lektoruje různé projekty.