akademičtí i neakademičtí zaměstnanci fakult, VŠÚ, RMU a dalších HS, kteří absolvovali úvodní workshop Respekt až na půdu I.
Čeština
jazyk akce
Navazující workshop Respekt až na půdu II. * akademickou je prakticky zaměřený interaktivní workshop, jehož cílem je podat zaměstnancům a zaměstnankyním univerzity informace a zprostředkovat jim nástroje, které tvoří preventivní složku řešení sexuálního obtěžování, šikany a násilí na akademické půdě. Workshop je určen pro osoby, které se již zúčastnily úvodního workshopu Respekt až na půdu I. Představíme si téma genderově podmíněného násilí a sexuálního obtěžování v širším kontextu a propojíme jej se souvisejícími tématy intersekcionality, fyzického a psychického násilí, ekonomického a finančního násilí, sexuálního a kybernásilí. Prohloubíme si znalosti efektu přihlížející či přihlížejícího a na praktickém cvičení si vyzkoušíme, jak mluvit s obětí obtěžování. Reálné příběhy z univerzitního prostředí nám poskytnou možnost rozeznat i méně jasné formy genderově podmíněného obtěžování, popovídáme si také o nejčastějších mýtech týkajících se victim blamingu a sekundární viktimizace. Budeme sdílet svoje postoje a názory a všichni odejdeme o něco lépe připraveni nebýt součástí problému.
5D aneb jak se postavit proti obtěžování nejen na veřejnosti
praktické nácviky rozhovorů, když se mi někdo svěří
debata o příbězích a situacích z vysokoškolského prostředí
vyvracení mýtů v otázkách sekundární viktimizace a obviňování obětí
zpětná vazba
Cíle
prohloubíte si znalosti a zvýšíte kompetence zúčastněných v tématu genderově podmíněného násilí
získáte větší sebevědomí v řešení projevů nevhodného chování
vyzkoušíte si na praktickém cvičení komunikaci s obětí sexuálního obtěžování
Lektorky
Veronika Haumerová
Vystudovala psychologii se zaměřením na psychoterapii a klinickou psychologii na Masarykově univerzitě. V Konsentu působí tři a půl roku. Lektoruje programy pro dospělé i dospívající, zejména na školách – vysokých, středních a základních, ale i programy pro rodiče, pro vyučující a další skupiny. Koordinuje workshopy na školách a příležitostně se věnuje i metodické práci.
Marcela Poláčková
Vystudovala psychologii a věnovala se výzkumu sekundární viktimizace žen, které nahlásily znásilnění na Policii ČR. Na Odboru rovnosti žen a mužů ÚV ČR spolupracuje na školení policie zaměřeného na podporu citlivého přístupu k lidem se zkušeností se sexuálním a genderově podmíněným násilím. V Konsentu pak tvoří metodiky, koordinuje lektorský tým, má na starost workshopy pro dospívající a lektoruje různé projekty.
Markéta Brabcová
Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a momentálně dokončuje magisterské studium na katedře Genderových studií na FHS UK. Má profesní zkušenosti ze soukromého sektoru, státní správy i neziskového sektoru. Pro Konsent lektoruje půl roku, na projektech Respekt až na půdu, Respekt je profi a Respekt je sexy.