Máte knihovnu? A mohli bychom ji vidět? Police se prohýbají pod tíhou knih a časopisů, on-line databáze ukazují tisíce textů, i když pečlivě nastavíte filtrování… Všude kolem nás se povalují tisíce moudrých informací a podnětů k přemýšlení, bádání a učení se. A čtou něco z toho studující? A pokud čtou, dělají to správně? Dokážou pak s přečtenými informacemi efektivně pracovat?
Přijďte prozkoumat různé možnosti práce s texty ve výuce i při samostudiu, seznámit se s technikami aktivního čtení a podívat se na kloub budování čtenářského návyku. Součástí workshopu bude také prostor pro sdílení vašich zkušeností i na zodpovězení vašich otázek. Předvídáme, že jednou z nich bude i tato: Je lepší číst texty na papíře nebo na obrazovce?
Tereza vystudovala knihovnictví na Katedře informačních studií a knihovnictví FF MU a v Ústřední knihovně FF MU má na starosti vzdělávání. Lektoruje kurzy zaměřené na kritickou práci s informacemi, kam zahrnuje i efektivní čtení. Tematicky se dále věnuje rešeršním strategiím, citování a citační etice nebo myšlenkovým mapám.
Vysokoškolská učitelka pečující o pedagogicko-didaktické vzdělávání budoucích učitelů a učitelek na FF MU a členka vedení Komunity vzdělavatelů budoucích učitelů. Výzkumně se zabývala kvalitou výuky a právě příprava kvalitní výuky patří mezi její oblíbená témata k lektorování. Své pedagogické dovednosti rozvíjela především v neziskové organizaci Hnutí Brontosaurus, kde vedla dětské i mládežnické oddíly a pečovala o vzdělávání místních organizátorů. Pokud zrovna nepečuje o budoucí i současné učitele a učitelky, píše texty o vzdělávání a stará se o faunu i flóru na svém k přírodě šetrném hospodářství.
Místo konání
Školicí místnost CERPEK (místnost č. 328), Komenského náměstí 2, Brno.