Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Probíraná témata

Výběr témat, která jsou v tomto materiálu prezentována, rozhodně není vyčerpávající a v budoucnu jej budeme rozšiřovat. Ta, která jsou součástí tohoto materiálu, můžeme rozdělit do tří hlavních oblastí:

Výběr zaměstnanců

Tomuto kroku předchází personální plánování, které spadá spíše do oblasti personalistiky. Uplatnění psychologických poznatků v navazujícím výběrovém řízení může zaměstnavatelům pomoci najít vhodné uchazeče pro jednotlivé pracovní pozice a vybrat z nich takové, kteří budou nejen dobře zvládat své pracovní povinnosti, ale také budou svou osobností zapadat do stávající firemní kultury.

Témata:

Rozvoj zaměstnanců

Mnozí zaměstnavatelé již považují tento způsob péče o své zaměstnance a investici do rozvoje lidského kapitálu za běžný. Role psychologa je v této oblasti takřka nenahraditelná. Podílí se na definování kompetencí, jejichž rozvoj je z hlediska zaměstnavatele žádoucí, spolupracuje na tvorbě kariérových plánů, přípravě i vedení rozvojových a vzdělávacích programů, apod.

Témata:

Ukončení pracovního poměru

Poměrně novým trendem v oblasti personální psychologie je věnování pozornosti také těm zaměstnancům, kteří organizaci nedobrovolně opouští. Ukazuje se, že vhodný způsob sdělení informace o ukončení pracovního poměru a následná péče o propouštěné zaměstnance může být v konečném důsledku přínosem nejen pro ně, ale i pro organizaci jako celek.

Téma:

Protože veškeré personální činnosti neprobíhají zcela izolovaně, ale musí respektovat mj. platnou legislativu, doplnili jsme ve spolupráci s odbornými konzultanty psychologická témata důležitými informacemi z oblasti pracovního práva (kapitola pracovně-právní agenda).

Naším cílem rozhodně není vyčerpávající zpracování jednotlivých kapitol. Studenti, pro které tento materiál vznikl, disponují vzhledem k dříve absolvovaným povinným předmětům již značnými teoretickými znalostmi, na které nyní navazujeme.

Tento studijní web má být tedy skutečně průvodcem – chceme jeho prostřednictvím provést studenty vybranými oblastmi personální psychologie v určité logické posloupnosti, poukázat na zajímavá místa tohoto oboru a věnovat pozornost aktuálním otázkám i některým problémům, s nimiž se v praxi setkáváme. Zájemcům o hlubší vhled do problematiky personální psychologie samozřejmě nabídneme odkazy na další literární prameny, v nichž si mohou své stávající znalosti doplnit nebo dále rozšířit (viz odkaz  literatura).

PhDr. Zuzana Slováčková, Ph.D., Mgr. Pavla Horáková |
Mgr. Dušan Rendoš (autentizováno) |
Psychologický ústav, Filozofická fakulta, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |