Besedy a setkávání

Besedy o výuce

Besedy o výuce jsou otevřeny všem vyučujícím a lektorům na Masarykově univerzitě, kteří chtějí pohovořit o tématech, se kterými se pravidelně setkáváme ve výuce, ale příliš často o nich nehovoříme. Každá beseda se bude věnovat jinému tématu a na každé z nich bude přítomen vzácný host, který má k tématu co říct buď z výzkumného hlediska anebo na základě vlastních bohatých zkušeností s tématem. Formát besedy umožňuje pečlivě prodiskutovat každé téma v neformálním prostředí a v kolegiálním duchu.

9. 12. 2021 / 15:30–17:30 / Beseda o výuce na téma… První chvíle studentů v prostředí univerzity: Pomoct, anebo je nechat, ať se naučí plavat?

16 účastníků

kapacita

120 minut

doba trvání

8. 12. 2021

termín pro přihlášky

Představte si studentku prvního ročníku, která má 19 let a právě se přestěhovala do Brna z malé vesnice na severu Moravy. Pokud se ji zeptáme: „Jaké bylo vaše první setkání s univerzitou?“, dost možná dostaneme odpověď: „Při zápisu na mě vychrlili plno informací a dali mi lísteček s heslem do ISu, ale nic moc si z toho nepamatuju“. Při doptání: „A jaký byl váš první den?“ se často setkáme s odpovědí: „Nevěděla jsem, kam jít, jestli jdu do správné budovy, byla jsem nervózní a nikoho jsem neznala.“ To je situace, která se běžně stává začínajícím studentům během jejich prvních setkání s univerzitou, fakultou i s námi vyučujícími. Beseda na téma První chvíle studentů v prostředí univerzity: Pomoct, anebo je nechat, ať se naučí plavat? poodhalí, jak můžeme studentům usnadnit jejich první chvíle v novém prostředí a proč je důležité jim věnovat pozornost.

Hosté:

Mgr. Tereza Vengřinová (výzkumnice) & Karel Doleček (student)

Moderuje:

Mgr. Ingrid Procházková, Ph.D.

Místo:

online

Neformální setkávání absolventů CERPEK

Tato neformální setkávání - NefSet - jsou určena všem absolventům a současným frekventantům vzdělávacích programů CERPEK (Rozvoj pedagogických kompetencí, Základy vysokoškolské pedagogiky pro doktorandy a Dílna rozvoje pedagogických kompetencí) a také milým hostům. Každé z těchto setkání bude orientováno na jiné téma, nicméně jejich formát bude vždy totožný. Pro tato setkávání budeme využívat techniku zvanou Wanda, která umožňuje provádět skupinovou reflexi situací, se kterými se každý z nás setkává ve výuce a které si zaslouží naši pozornost a péči. Přednost této techniky spočívá právě v jejím skupinovém provedení, kolegiální podpoře a neformální atmosféře.

[ZRUŠENO] 15. 11. 2021 / 16:30–19:00 / NefSet na téma jak si udržet energii pro výuku až do konce semestru

16 účastníků

kapacita

150 minut

doba trvání

10. 11. 2021

termín pro přihlášky

Setkání se ze zdravotních důvodů ruší

O novém termínu vás budeme informovat.

Listujete diářem a počítáte, kolik lekcí máte již za sebou a kolik ještě před sebou a u toho si kladete otázku, zda i nadále zvládnete vyučovat v plném nasazení a s nadšením a zda budete z učebny odcházet plni energie… anebo spíše ne? My teda jo! A tak jsme si řekli, že spojíme síly a společně přijdeme na to, co nás udržuje v tempu, když se semestr blíží ke konci a energie již pomalu dochází. Pomocí techniky Wanda budeme společně reflektovat jednu reálnou situaci týkající se tohoto tématu.

Místo:

učebna L10 na Veveří 26/28 (upřesníme dle stěhování), případně on-line v případě uzavření univerzity

[ZRUŠENO] 1. 12. 2021 / 16:30–19:00 / NefSet na téma zkoušení, testování a hodnocení

16 účastníků

kapacita

150 minut

doba trvání

26. 11. 2021

termín pro přihlášky

Setkání se ruší

O novém termínu vás budeme informovat.

Zkouškové období už číhá za dveřmi a pokud se na něj chcete pečlivě připravit, určitě přijďte na NefSet na téma zkoušení, testování a hodnocení. Pomocí techniky Wanda budeme společně reflektovat jednu reálnou situaci týkající se tohoto tématu a připravíme si tak podklady pro plánování námi chystaných zkoušek.

Místo:

učebna L10 na Veveří 26/28 (upřesníme dle stěhování), případně on-line v případě uzavření univerzity

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info