Vzdělávání pro doktorandy

Program byl již ukončen.

Aktuálně pro vás připravujeme program Dílna rozvoje pedagogických kompetencí.

Pedagogické a didaktické vzdělávání doktorandů považujeme za důležité, proto jsme v roce 2019 začali doktorským studentům nabízet vzdělávací program Základy vysokoškolské pedagogiky pro doktorandy. Tento vzdělávací program je určen primárně těm doktorandům, kteří nemají pracovní smlouvu na Masarykově univerzitě a nemohou se tak zapojit do vzdělávacího programu Rozvoj pedagogických kompetencí.

Průběh programu

Vzdělávací program Základy vysokoškolské pedagogiky pro doktorandy

Vzdělávací program je jednosemestrální, uskutečňuje se v českém jazyce a skládá se ze tří částí:

1. Pedagogická laboratoř
Jedná se o týdenní intenzivní kurz v rozsahu 25 hodin přímé výuky, který vede tandem zkušených lektorů za podpory expertů, kteří se věnují probíranému tématu. Obsah kurzu je sestaven na základě nejnovějších poznatků pedagogického výzkumu, a zároveň zde můžete reflektovat svou současnou výuku a za spolupráce lektorů a kolegů naplánovat výuku v dalším semestru. V rámci Laboratoře je vhodné stanovit si vlastní rozvojové cíle, na kterých budete pracovat v průběhu vzdělávacího programu.

Program jednotlivých dní:
Pondělí – vysokoškolský učitel a kvalita výuky
Úterý – příprava a plánování výuky
Středa – hodnocení a reflexe v práci učitele
Čtvrtek – komunikace se studenty
Pátek – technologie ve výuce

2. Videoreflexe výuky
Jedná se o individuální vzdělávací aktivitu napomáhající rozvoji každého účastníka vzdělávacího programu v oblasti, kterou si sám stanoví. Videoreflexe probíhají ve dvojici: lektor a účastník vzdělávacího programu.

3. Závěrečné reflektivní setkání
Jedná se o půldenní závěrečné setkání za účelem reflexe vlastního učení v rámci vzdělávacího programu a nastavení dalších kroků a aktivit v rámci profesního rozvoje.

Podmínky pro přijetí

• uchazeč musí být student doktorského studijního programu bez pracovní smlouvy s MU
  • uchazeč se musí aktivně podílet na výuce v době konání vzdělávacího programu

Podmínky pro ukončení

• aktivní účast na všech povinných součástech vzdělávacího programu
  • po úspěšném absolvování vzdělávacího programu získá absolvent osvědčení

Pokud máte jakékoliv dotazy, obraťte se na nás na e-mailu cerpek@muni.cz.

BĚH C

Pedagogická laboratoř: 18. - 22. 1. 2021 od 9:00 do 14:00 (kontaktně nebo online)
Videoreflexe výuky: jarní semestr 2021
Závěrečné reflektivní setkání: červen 2021

Kapacita vzdělávacího programu je maximálně 16 frekventantů.